AIANDUSPÄEVADEST

Igal aastal, augustikuu kolmandal nädalavahetusel, toimuvad Ellamaa Arboreetumi ja Nurga Puukooli territooriumil Aianduspäevad mis aasta aastalt üha enam populaarsust koguvad.

Esimestel aastatel (2004-2006) Sõbrapäevadeks nimetatud aianduspäevad olid kutsetega ja vaid kitsalt oma ala spetsialistidele, kes tulid kokku arutlemaks erinevatel aianduslikel teemadel ning tutvuma uute põnevate sortidega.

2006 aastal otsustasid aga kokkutulnud, et edaspidi võiks üritus olla avatud ja suunatud kõigile aiandushuvilistele.
Põhieesmärkidena jäid kõlama:
· inimeste nõustamine taimede valimisel oma koduümbruse kujundamiseks
· kaasata üritusele oma toodanguga erinevate taimegruppide ja huvitavama sortimendiga puukoole, talusid nii Eestist kui ka lähiriikidest
· korraldada loenguid oma ala professionaalidelt erinevatel aianduslikel teemadel
· vaadata ja tutvuda Eesti ühe suurima eraarboreetumi taimekollektsiooniga
· korraldada vestlusringe kaasates hobiaednikke, kollektsionääre ja aiandusspetsialiste, vahetada reisimuljeid, võimaldada konsulteerimist aiandusspetsialistidega
· konsultatsioonid, loengud, arboreetumi külastus peaksid olema tasuta

2009 aasta augustis toimunud aianduspäevad olid külastatavuse poolest suurimad. Kolme päeva jooksul käis Ellamaal üle 1000 inimese ja üle tee rajatud parklas oli tipptundidel isegi kohtade puudus.

Aianduspäevade toimkond ootab tagasisidet toimunud ürituste kohta ja ettepanekuid tulevaste aianduspäevade planeerimiseks

Rudolf Pehter

ARVAMUSED

Esindan n.ö. ostja ja kollektsionääri seisukohta.
Aianduspäevad on aasta-aastalt populaarsust koguv ja oodatud sündmus nii mulle kui ka paljudele tuttavatele aiandushuvilistele. Alati on huvitav ja kasulik kuulata profesionaalide loenguid, suhelda teiste kollektsionääridega, jagada kogemusi, avastada enda jaoks uusi taimi.
Minu jaoks üks oodatuim asi on ringkäik Rudolfi saatel arboreetumis, sest kes siis veel kui mitte omanik, oskab välja tuua tähelepanuväärse ja huvitava.
Kollektsionääri seisukohalt on väga teretulnud, et osa võtavad paljud väga spetsiifilised puukoolid oma erilise taimevalikuga.
Lugupidamisega, Ants Mets

Olen käinud Nurga puukooli aianduspäevadel ühel korral ja sellest korrast on väga head mälestused. Ilm oli ilus ja õhkkond meeldiv. Inimesi oli palju, kuid nad jagunesid suurele maa-alale ära nii, et mõnus oli arboreetumis ringi jalutada. Nii parkimine kui kogu ülejäänud korraldus (taimemüük, söömisvõimalus, tegevused) oli väga sujuv ja heal tasemel.
Huvitav oli kuulata erialainimeste ettekandeid ja diskussiooni, sest koos olid oma ala spetsialistid. Vaba vorm andis võimaluse kohale saabunud puukooliomanike ja teiste spetsialistidega mõtteid vahetada ja teadmisi koguda. Lisaks oli see meeldiv võimalus kohtuda oma kolleegidega.
Meeldis ka see, et kohale olid tulnud taimemüüjad, kelle sortiment erineb tavapärasest taimelaatadel müüvate äride taimevalikust.
Victoria Parmas, ajakirja AED toimetaja